Codzienne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków nie musi być nudne i nużące. Dzięki szerokiemu wyborowi mięs, warzyw i dodatków możliwe jest kreowanie nieograniczonej ilości dań. Dodatkami do mięs są najczęściej ziemniaki. Czy możemy zastąpić je innymi produktami, by na stole zachować różnorodność? Tak!

Ryż – doskonała podstawa wielu dań

Sposobem na urozmaicenie codziennych posiłków obiadowych jest ryż. Jest on doskonałym zamiennikiem dla klasycznych ziemniaków, jego przygotowanie jest bardzo proste, a szeroki wybór gatunków ryżu w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Ryż dostarcza do naszego organizmu białko, węglowodany, błonnik, tłuszcze. Wśród rekomendowanych gatunków ryżu wymienia się przede wszystkim ryż brązowy oraz ryż dziki – warto jednak pamiętać, że odmiany te wymagają nieco dłuższego gotowania. Jak ugotować ryż na sypko? Istnieje kilka sposobów. Specjaliści radzą, aby surowy ryż wcześniej podsmażyć, dzięki czemu możliwe stanie się jego ugotowanie na sposób sypki. Inną metodą jest wrzucenie ziaren ryżu do zimnej wody i zagotowanie – w momencie pojawienia się wrzenia należy zmniejszyć płomień i gotować dalej. Kucharze starają się również płukać ryż przed jego gotowaniem – dzięki temu możliwe jest pozbycie się nadmiary skrobi, która sprzyja sklejaniu się ziaren po ugotowaniu. Ryż płuczemy do momentu, aż woda stanie się czysta. Istotne są również proporcje – na jedną szklankę ryżu przypada półtorej szklanki wody. Większa ilość wody sprawi, że ryż stanie się przegotowany i miękki.

Kasza na polskich stołach

Kasze wracają na nasze stoły w wielkim stylu. Przez wiele lat zapomniane i niedoceniane, dzisiaj są chętnie przygotowywane, zarówno przez wysokie właściwości odżywcze, ale też smakowe. Wśród najchętniej wybieranych kasz wymienia się kaszę gryczaną – i nie powinno to dziwić. Odznacza się ona wspaniałym, orzechowym smakiem, ma najwięcej białka w porównaniu z innymi kaszami, jest źródeł kwasu foliowego.

 

 

Comments are closed.

Pin It