Nie musimy całkowicie zmieniać sposobu żywienia, by jeść zdrowiej i smaczniej. Produkty takie jak makarony i ryże powinny na stałe zagościć w naszych kuchniach – dają one wiele możliwości przygotowania wyjątkowych dań. Jak wykorzystać te produkty w kuchni? O czym warto pamiętać?

Makarony na sto sposobów

Makaron to świetna podstawa pod zdrowy i zbilansowany obiad – ten rodzaj produktów mogą jeść zarówno wegetarianie, jak i miłośnicy dań mięsnych. Makarony podawać możemy z warzywami, sosami, mięsem, dodatkiem owoców morza, z grzybami – możliwości jest wiele. Jednym z najprostszych i najchętniej wykorzystywanych jest przepis na pomidorowy sos a la włoski. Sosy na bazie pomidorów są proste w wykonaniu, a dodatkowo możemy przechowywać je w słoikach zabezpieczonych termicznie przez kilka miesięcy. Taki sos pomidorowy będzie prawdziwą witaminową bombą i smakiem lata w czasie jesiennych czy zimowych miesięcy. Sosy pomidorowe warto tworzyć w czasie, kiedy trwa sezon na te wyjątkowe warzywa. Pod koniec lata pomidory są najtańsze – to właśnie czas na to, by wykorzystać je w aromatycznych sosach. Sos świetnie sprawdzi się jako dodatek do makaronu, ale też np. domowych gołąbków czy papryki faszerowanej.

A może dania z ryżem?

Ryż, obok makaronu, jest jednym z chętniej wybieranych dodatków do ciepłych obiadów. Ryż można wykorzystać na wiele sposobów – może być on podawany tuż po ugotowaniu bez dodatków, może stanowić też element farszu dla potraw mięsnych czy warzywnych. Ryż nierzadko mieszany jest też z licznymi warzywami – takie dania cenione są przede wszystkim w kuchni azjatyckiej. W Polsce ryż zajadamy zarówno na słodko, jak i w formie wytrawnej. Warto wiedzieć, że na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście odmian ryżu – warto zapoznać się z jego gatunkami i wybrać produkt, który najbardziej odpowiadać będzie danym potrzebom.

 

 

Comments are closed.

Pin It