Decydując się na kupno samochodu, bez względu na to, czy jest to samochód nowy czy z drugiej ręki, musimy pamiętać o obowiązkach ciążących na nas jako na właścicielach. Polskie prawo wymaga na nas dwie istotne kwestie: coroczne badania techniczne samochodu w okręgowych stacjach diagnostycznych oraz posiadanie ubezpieczenia OC. Czym jest to ubezpieczenie? Czy to jedyne ubezpieczenie, które możemy zakupić?

Dlaczego ubezpieczenie samochodu jest tak ważne?

Ubezpieczenie samochodu to niezwykle ważna kwestia – polisa OC pozwala na pokrycie szkód finansowych, powstałych z naszej winy na drodze. Polisa OC wykorzystywana jest zarówno w przypadku naprawy samochodów, jak i opłacenia leczenia osób poszkodowanych. Ubezpieczenie samochodu tego typu to polisa roczna – oznacza to, że po upływie jej ważności konieczne jest zakupienie nowej, najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Wysokość OC zależy od wielu czynników, w tym naszego wieku, posiadanych zniżek czy rodzaj samochodu. Polisę OC zakupimy w biurach ubezpieczeniowych stacjonarnie oraz online. 

Czy tylko OC?

W Polsce możemy zakupić dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenia samochodowe, takie jak autocasco czy assistance. Ubezpieczenia te zaoferują nam firmy ubezpieczeniowe, a sama oferta będzie dopasowana do naszych potrzeb. Tu również nie ma jednej ceny, gdyż sami dobieramy konkretne pakiety u usługi, jednocześnie wpływając nimi na finalną kwotę składki. W przypadku assistance możemy liczyć na pomoc drogową – to opcja przydatna dla osób podróżujących. Assisatnce pozwoli na odholowanie naszego samochodu do warsztatu, zapewnienie samochodu zastępczego. Ubezpieczenie AC to polisa, która pozwala na opłacenie naprawy samochodu lub też zwrot części jego wartości po kradzieży lub całkowitym zniszczeniu. 

Comments are closed.

Pin It