Tak naprawdę każdy człowiek dąży do tego, aby dołożyć swoją cegiełkę, jeżeli chodzi o dbanie o środowisko naturalne, doprowadzając m.in. do segregacji odpadów na plastiki, szkło, BIO, itd. Jednak do takich działań powinni również dokładać się przedsiębiorcy, jacy mogą zrobić zdecydowanie więcej, aby chronić środowisko naturalne.

Dla kogo ISO 14001?

O certyfikat ISO 14401 może postarać się tak naprawdę każda firma. Bez względu na to, czy działa w branży chemicznej, motoryzacyjnej, spożywczej, itp. Nie ma na to wpływ również wielkość firmy. Właściwie to można by dodać, że na takie możliwości powinny również spojrzeć małe firmy, jakie szukają sposobu na to, aby się przebić pośród innych, większych firm. Certyfikat ISO 14001 jest w stanie ogromnie im pomóc w tej kwestii. Nowoczesny system zarządzania środowiskowego będzie zgodny z polityką działania każdej firmy – co też będzie można również pokazać na zewnątrz.

Korzyści ekonomiczne z ISO 14001

Na tą międzynarodową certyfikację warto spojrzeć z punktu widzenia ekonomicznego, bo dla wielu przedsiębiorców wydaje się to najbardziej nęcące. Mowa tutaj o optymalizacji kosztów. Redukcja kosztów kosztów usuwania odpadów i zanieczyszczeń pomoże zaoszczędzić. Dzięki temu te pieniądze będzie można przeznaczyć na dalsze działania rozwojowe lub pozostawić je bezpiecznie na koncie. Zmniejszą się również koszta, jakie odnoszą się do takich kwestii, jak zużycie energii i materiałów. Przedsiębiorcy ze zdumieniem odkrywają, jak zmniejszają się ich rachunki, które powiązane były z opłatami z korzystaniem z zasobów środowiskowych.

Norma ISO 14001

Audyt ISO 14001, który zorganizowany może być m.in. przez DJB doradztwo, to jeden z etapów procesu certyfikacyjnego. Procesu, który warto przejść. Chociażby z tego względu, że będzie można zadbać o swoje lepsze stosunki ze społeczeństwem. Istotne jest również to, że dana firma będzie mogła również poprawić swoją komunikację z bardzo ważnymi jednostkami urzędującymi. Na tej liście znaleźć można m.in. Sanepid, Inspekcję Ochrony  Środowiska, Inspekcję Handlową. To od nich zależy wydanie wielu ważnych decyzji. ISO 14001 to także możliwości pozyskania dofinansowania z różnych programów, jakie oferowane są także przez Unię Europejską. Dodatkowy zastrzyk gotówki otworzy przed organizacją ciekawe możliwości rozwoju rynkowego. To także większa szansa na zyskanie przewagi w przetargach finansowych, które organizowane są ze środków unijnych. 

 

Comments are closed.

Pin It