Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest ekspozycja skóry na słońce. Dlatego wiele osób zmaga się z problemem z przebarwieniami po wakacjach. Wyjaśniamy, jak powstają przebarwienia oraz przedstawiamy skuteczny sposób na pozbycie się ich – laserowe usuwanie przebarwień.

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony przyczynia się do nadprodukcji lub nieprawidłowego wytwarzania naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Efektem są zaburzenia pigmentacji, w tym piegi, przebarwienia, melasma, ostuda. Wraz z wiekiem na skórze może pojawić się więcej przebarwień, ponieważ starzenie się organizmu jest czynnikiem predysponującym. Po 30. roku życia skóra jest bardziej narażona na powstawanie plam posłonecznych, ponieważ po latach wystawiania skóry na promieniowanie UV w skórze kumulują się uszkodzenia DNA na poziomie komórkowym. Problem przebarwień dotyczy w tym samym stopniu kobiet i mężczyzn.

Inne przyczyny powstawania przebarwień, to m.in.:

  • zmiany zapalne skóry, np. po trądziku lub łuszczycy,
  • zmiany hormonalne w organizmie, np. na skutek ciąży,
  • zażywanie niektórych leków, np. stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • predyspozycje genetyczne.

Jak działa laserowe usuwanie przebarwień?

Dobra wiadomość jest taka, że zmian pigmentacyjnych można się całkowicie pozbyć z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Terapią polecaną przez specjalistów z Kliniki La Perla Wilcza w Warszawie jest laserowe usuwanie przebarwień. W tym celu wykorzystuje się technologię frakcyjną. Wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła precyzyjnie dociera do głębokich warstw skóry. Technologia frakcyjna polega na wprowadzeniu precyzyjnych mikrouszkodzeń w obrębie leczonego obszaru. Laser w zetknięciu z melaniną podgrzewa ją i powoduje rozbicie barwnika.

Efektem działania jest stopniowe łuszczenie się przebarwienia. Bezpośrednio po zabiegu może wydawać się nieco ciemniejsze, jednak po kilku dniach wyraźnie się rozjaśnia. W przypadku niewielkich przebarwień często wystarcza jeden zabieg laserowy, aby przywrócić skórze jednolity koloryt. Bardzo ciemne i rozległe zmiany pigmentacyjne wymagają dłuższej terapii, składającej się z kilku sesji. Laserowe usuwanie przebarwień nie wymaga rekonwalescencji.

Sposoby na uniknięcie przebarwień

Bardzo ważnym elementem terapii przebarwień jest profilaktyka. Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna niezależnie od pory roku, jeśli zależy Ci na tym, żeby nieestetyczne plamki nie powróciły. Dużo osób pomija nakładanie kremów z filtrem w okresie jesienno-zimowym, czego efektem mogą być przebarwienia. Najlepiej jest całkowicie zrezygnować z opalania – zarówno tego w słońcu, jak i w solarium.

Warto również poświęcić dużo uwagi pielęgnacji cery z przebarwieniami. Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry i regularne stosowanie peelingów (najlepiej co kilka dni). Dobrze jest, przynajmniej raz na kilka miesięcy, odwiedzić kosmetologa, który zajmie się naszą skórą profesjonalnie. Korzystne działanie wykazują zabiegi rozjaśniające z dodatkiem kwasów o różnych stężeniach. Są to tzw. peelingi chemiczne.

Wejdź na blog o medycynie estetycznej i zapoznaj się z listą sprawdzonych klinik.

Comments are closed.

Pin It