Epilacja laserowa to zabieg, który może przynieść bardzo dużo satysfakcji. Po serii kilku zabiegów można liczyć na długotrwały efekt gładkości newralgicznych miejsc, w których zwykle rośnie uciążliwe owłosienie. Zabieg ten zapobiega też takim problemom, jak podrażnienia po goleniu czy wrastające włoski. Jeśli chcesz odpocząć od maszynki do golenia, epilacja laserowa może okazać się odpowiednim zabiegiem dla Ciebie.

Jak działają lasery do epilacji?

Laser do epilacji emituje wiązkę światła, która wykazuje wysokie powinowactwo do melaniny – barwnika, który znajduje się w mieszku włosowym. Energia kumuluje się w cebulce włosa, a następnie niszczy ją wraz z macierzą i otaczającymi ją drobnymi naczyniami krwionośnymi. Odpowiednio dobrany laser do epilacji laserowej oddziałuje wyłącznie na włosy, nie nagrzewa więc skóry i nie uszkadza jej.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi, epilacja laserowa działa tylko na włosy w aktywnej fazie wzrostu (anagen). Ponieważ nie wszystkie włosy na ciele znajdują się w tej fazie jednocześnie, zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów laserowej epilacji, aby efektywnie pozbyć się owłosienia z danego obszaru.

Najwięcej melaniny mają ciemne i grube włosy, dlatego większość laserów do epilacji radzi sobie z nimi bez problemu. Im więcej barwnika, tym większy kontrast tworzy on ze skórą i łatwiej wychwytywany jest przez laser. Niektóre urządzenia są w stanie usunąć nawet jasne i cienkie owłosienie, dlatego coraz częściej zabieg ten dedykowany jest również blondynkom.

Na czym polega epilacja laserowa?

Epilacja laserowa to zabieg, który z reguły wykonywany jest bez znieczulenia. Chociaż nie jest on najbardziej komfortowy dla pacjenta, to trwa krótko, a system chłodzący urządzenia skutecznie koi depilowaną skórę. Jeżeli natomiast obawiasz się, że ból będzie zbyt silny, możesz poprosić kosmetologa o zastosowanie znieczulenia w formie maści, kremu lub żelu. Przed zastosowaniem lasera wszelkie pieprzyki, znamiona i brodawki maskowane są białą kredką, aby ich nie poparzyć. W zależności od rodzaju użytego lasera epilacja polega na płynnym przesuwaniu głowicy lasera po skórze lub wykonywaniu pojedynczych „strzałów”.

Zazwyczaj wykonuje się od 4 do 8 powtórzeń, jednak plan epilacji ustala laseroterapeuta na podstawie indywidualnych cech pacjenta, takich parametrów, jak odcień karnacji czy typ i kolor owłosienia. Istotne jest również ustalenie przez kosmetologa odstępów pomiędzy zabiegami. Depilacja laserowa nóg wymaga 8-tygodniowych przerw, depilacja laserowa bikini – 6-tygodniowych, a  usuwanie wąsika – 4-tygodniowych. Wynika to z faktu, że długość fazy anagenu różni się w zależności od obszaru ciała.

Jak długo utrzymują się efekty epilacji laserowej?

Efektem serii zabiegów epilacji laserowej w odpowiednich odstępach czasu jest długotrwałe usunięcie owłosienia z danego obszaru. Włoski nie są w stanie odrosnąć przez bardzo długi okres – czasem nawet kilka lat. Epilacja laserowa nie gwarantuje jednak, że owłosienie nigdy nie powróci. Różne czynniki (np. zachwianie gospodarki hormonalnej) mogą spowodować, że dość szybko na epilowanym obszarze pojawią się nowe włoski. Nie powinno być to jednak tak intensywne owłosienie, jak przed zastosowaniem laseroterapii. Wówczas wystarczy wykonać odpowiednią liczbę zabiegów przypominających, aby znów przez długi czas cieszyć się idealnie gładką skórą.

Jeśli masz pytania dotyczące zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z łódzkiej Kliniki Miracki.Comments are closed.

Pin It