Posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do wykonywania corocznych przeglądów w stacjach diagnostycznych, jak również do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC jest jedną z najczęściej sprzedawanych w Polsce – co musimy o niej wiedzieć? Czy kwota składki jest stała? Gdzie można zakupić ubezpieczenie OC?

Czym jest ubezpieczenie OC i gdzie je kupić?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa, którą muszą wykupić wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Taka polisa chroni zasadniczo pozostałych użytkowników drogi – jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą wypadku czy kolizji, to właśnie jego ubezpieczyciel pokryje podstawowe koszty napraw. Jeśli nie posiadamy polisy, wszelkie szkody wyrządzone na drodze musimy zapłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że ważność polisy OC jest sprawdzana podczas każdej kontroli drogowej. Brak ważnego dokumentu naraża na wysokie kary finansowe. Ubezpieczenie OC zakupić można zarówno u agenta ubezpieczeniowego w jego biurze, jak i w sieci. Warto wiedzieć, że polisa OC zazwyczaj ma ważność roku. Nie warto czekać na ostatni dzień, by kupić nową polisę – koniecznie zainteresujmy się tym na kilka dni wcześniej, by zachować jej ciągłość. Nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia grozi karami finansowymi.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Okazuje się, że cena ubezpieczenia OC nie jest stała. Wysokość składki wynika z wielu czynników. W tym, z miejsca rejestracji samochodu, wieku posiadacza, ale też nazbieranych przez niego zniżek. O wysokości składki OC decyduje również marka i wiek samochodu, pojemność silnika. Zasadniczo najwyższe składki OC płacić będą młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Wg analiz i statystyk ubezpieczycieli, to oni są sprawcami lub uczestnikami największej ilości kolizji na polskich drogach.

Comments are closed.

Pin It