Zdałeś egzamin na prawo jazdy i zamierzasz kupić pierwszy samochód? Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nowymi możliwościami, musisz dopełnić wielu formalności. Niezwykle ważnym obowiązkiem każdego kierowcy jest zakup polisy. Jakim ubezpieczeniem musi być objęty każdy pojazd poruszający się po polskich drogach? Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu możesz wykupić? Sprawdź!

OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu

Polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Twoja polisa chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu, którzy mogą zostać poszkodowani przez Ciebie w kolizji.  Ubezpieczenie samochodu obowiązuje przez 12 miesięcy. Po tym czasie (jeszcze przed wygaśnięciem umowy) należy podpisać nowy dokument. Luka między polisami oznacza poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Co ciekawe, zakres ubezpieczenia OC określa ustawa. Oznacza to, że oferty wszystkich towarzystw są bardzo podobne. Mimo tego, ceny usług w różnych firmach znacząco się od siebie różnią. Zanim podpiszesz umowę z danym ubezpieczycielem, warto zapoznać się z ofertą innych towarzystw i znaleźć najtańszą opcję.

Dodatkowa ochrona

Podczas wizyty w biurze ubezpieczyciela agent z pewnością zaproponuje Ci dodatkowe polisy. Ich zakup, w odróżnieniu od OC, jest dobrowolną decyzją. Możesz poszerzyć swoją ochronę o AC (ubezpieczenie chroniące przed skutkami kradzieży, zniszczeń i uszkodzenia w sytuacjach losowych), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz assistance gwarantujące techniczną pomoc w nagłych przypadkach. Koszt dodatkowych usług uzależniony jest od ich zakresu i oferty danego ubezpieczyciela.

 

 

 

Comments are closed.

Pin It