Konstrukcje betonowe i konstrukcje żelbetowe to konstrukcje najczęściej wykorzystywane w budownictwie. Obok tych dwóch przykładów wspomnieć także można instalacje ze stali. Jednak to połączenie betonu ze stalą pozwala na tworzenie różnego rodzaju kształtów, które potem doskonale daje się wykorzystać jako elementy architektoniczne.

Czym są konstrukcje żelbetowe?

Jest to nic innego jak konstrukcja betonowa od wewnątrz wzmocniona stalą nierdzewną. Inaczej można powiedzieć, że przeróżne stałe i trwałe pręty zostały zalane betonem. Jest to nowoczesna technologia, w wyniku której otrzymuje się bardzo mocne i trwałe elementy konstrukcyjne.

Żelbetowe konstrukcje pozwalają na stworzenie elementu o każdym kształcie. Beton zalewa stalowe pręty o różnej grubości, ale oprócz nich zalewa także siatki metalowe, kable, struny czy liny. Wszystko to jest idealnym wzmocnieniem dla danej konstrukcji.

Mocne i solidne

Beton i stal doskonale się uzupełniają i dlatego tworzą idealne elementy konstrukcyjne. Wykorzystana stal jest jak najlepszej jakości, tak samo jak beton, którym jest zalewana. Dodać też trzeba, że umieszczona wewnątrz betonu stal jest odporna na korozję i rdzę.

Konstrukcje żelbetowe muszą być idealne i doskonale musi współgrać w nich beton i stal. Beton idealnie ściska, a stal doskonale rozpręża. Jednak nic nie może być przypadkowe, by powstała z nich konstrukcja była stabilna i trwała, przedtem muszą być zrobione odpowiednie obliczenia projektowe.

Jak wykonuje się żelbetowe konstrukcje?

Gdy konstruktor określi wszystkie konkretne parametry typu: średnica, forma czy rozstaw danych elementów wewnątrz betonu, projekt zostaje wysłany do zakładu. Gdy w takim zakładzie zostanie już przygotowana konstrukcja, zalewana jest ona betonem. W uzyskaniu odpowiednich betonowych kształtów pomagają różnego rodzaju formy lub odeskowania z desek. Po wysuszeniu żelbeton staje się prefabrykatem czyli konkretnym elementem wykorzystanym w danej budowie.

Tego typu technologia sprzyja tworzeniu przeróżnych elementów. Można w ten sposób uzyskać prefabrykaty proste lub o bardzo ciekawym kształcie. Sprzyja to nie tylko funkcjonalności ale także i estetyce danych części budowanego domu. Ponadto takie konstrukcje mają bardzo wiele zalet. Obok tego, że są trwałe, mocne i stabilne, są także ogniotrwałe, utrzymują duży ciężar i nie straszne są im wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Wykorzystanie takich elementów znacznie przyczynia się również do przyśpieszenia czasu danej budowy. To właśnie na bazie tych elementów powstają prefabrykowane domy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

Pin It