Jesteś miłośnikiem roślin i zastanawiasz się jak uwydatnić klimat swojego mieszkania? Postaw na unikalne donice dekoracyjne, dzięki którym zostanie osiągnięta harmonia między światem domowej flory a wystrojem wnętrza. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze osłonek.

Materiał

Tworzywo, z którego wykonana jest donica, znacznie wpływa na ogólny charakter mieszkania. Dlatego też warto wybrać taki, który będzie spójny z wystrojem. Osłonki gliniane i ceramiczne to wyraz tradycji, jakości i estetyki, wówczas pięknie wkomponują się we wnętrza o stylistyce skandynawskiej, boho, loftowej, a nawet eklektycznej, która charakteryzuje się zaplanowanym chaosem.

Z kolei szklane donice dekoracyjne będą pasować do modernistycznych wnętrz, a metalowe i drewniane sprawdzą się w aranżacjach stylizowanych na klimat wiejski. Można je umiejscowić także na balkonie czy tarasie. Ciekawą i przede wszystkim wytrzymałą alternatywą będą osłonki z technorattanu, które są odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy słońce.

Wielkość i kształt doniczki

Osłonka jest miejscem, w którym roślina się ukorzenia, zatem warto wziąć pod uwagę, ile przestrzeni potrzebuje. Im większa roślina, tym okazalsza powinna być doniczka, aby rozległy system korzeni dalej mógł się swobodnie rozwijać. Działa to w dwie strony, zatem jeśli roślina jest mała, będzie też wymagać skromniejszego obszaru.

Jeśli chodzi o kształt, tutaj także trzeba wziąć pod uwagę stopień rozległości korzeni. Otóż optymalne doniczki dla roślin sezonowych, kaktusów i sukulentów, to te niskie i podłużne. Ponadto kaktusy są najmniej wymagającymi zielonymi lokatorami, wówczas świetnie sobie poradzą w niemal każdym pojemniku. Z kolei pnącza, takie jak bluszcz najlepiej się czują w osłonkach wiszących.

Design i kolor

Niegdyś oferta doniczek dekoracyjnych mogła być nieco ograniczona. Otóż dostępne były najprostsze modele, które były przede wszystkim praktycznie. Teraz jednak kupując osłonkę, możesz puścić wodze fantazji i zdecydować się na bardziej odważny egzemplarz.

Poza tradycyjnymi donicami ceramicznymi czy glinianymi na rynku znajdziesz unikatowe artykuły z ciekawymi wzorami. Co więcej, wśród osłonek wiszących prym wiodą te wykonane z materiału. Jeśli chcesz podkreślić naturalność wystroju, tego typu donice idealnie wpasują się w Twoją wizję.

Ponadto powstaje wiele osłonek z tworzywa sztucznego. Wprawdzie jest to materiał podatny na odkształcenia i zniszczenia, natomiast dzięki nieskomplikowanej produkcji donice wykonane z tego materiału są stosunkowo tanie. Zakładając, że donica nie będzie służyć przez długie lata, łatwo będziesz mógł zmienić element dekoracyjny, jednocześnie urozmaicając swoje wnętrze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie donice dekoracyjne.

Comments are closed.

Pin It